Najzimniejszy szczyt Ziemi. Wyprawa na Masyw Vinsona.

27.11. o 19:30 zapraszamy na pokaz slajdów Bartłomieja Wróblewskiego pt. „Najzimniejszy szczyt Ziemi. Wyprawa na Masyw Vinsona”. Wstęp wolny!

Najzimniejszy szczyt Ziemi. Wyprawa na Masyw Vinsona

Wyjazd na Masyw Vinsona miał być ostatnim etapem na drodze do Korony Ziemi i po 15 latach stanowić przyjemne zakończenie tej przygody. Przypadki na Evereście wiosną 2012 r. sprawiły, że okazał się być przedostatnim…

Podróż na Antarktydę rozpoczęła się 12 grudnia 2012 r. i zakończyła już w Nowym Roku 5 stycznia 2013 r. Sama wyprawa była poprzedzona i zakończona długą dwudniową podróżą: Poznań-Frankfurt-Madryt-Santiago de Chile-Punta Arenas (w drodze powrotnej: Punta Arenas-Santiago de Chile-Madryt-Frankfurt-Wrocław-Poznań).

Sympatycznymi akcentami tych części wyjazdu były: w drodze na Antarktydę wizyta w Santiago de Chile u 97-letniego Raula Nałęcz-Małachowskiego Filistra ziemiańskiej korporacji Corona z przedwojennego Poznania, a w drodze powrotnej do kraju także w Santiago de Chile spotkanie z Ambasador Rzeczypospolitej w Chile Panią Aleksandrą Piątkowską.

Masyw Vinsona

Masyw Vinsona  (ang. Vinson Massif) jest najwyższym szczytem Antarktydy. Leży w paśmie Sentinel w Górach Ellswortha na Zachodniej Antarktydzie w odległości ok. 1200 km od bieguna południowego. Wznosi się na wysokość 4.892 m n.p.m (pierwsze pomiary wskazywały na 5.140 m n.p.m., kolejne między innymi na 4.897 m n.p.m.). Jest szczytem skalnym otoczonym ze wszystkich stron lądolodem.

Na zachętę kilka zdjęć 🙂