Frequently Asked Questions

FAQ [wym. fak] środ. «lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, sporządzona dla danej internetowej grupy dyskusyjnej, danego zagadnienia lub programu»

Słownik języka polskiego PWN sjp.pwn.pl

Rajdy | Członkostwo | Wypożyczalnia | Slajdy | Akcja „Lato”

Rajdy

Czy żeby jeździć na rajdy muszę być członkiem klubu?

Nie, na rajdy może pojechać z nami każdy, kto czuje się na siłach i lubi górskie wędrówki. Wśród uczestników naszych wyjazdów jedynie około połowa to członkowie zwyczajni Klubu – pozostali to sympatycy naszej organizacji.

Nie jestem studentką/em Politechniki Poznańskiej. Czy mogę jechać z wami na rajd?

Tak. AKG „Halny” to akademicki klub górski. Mimo, że działamy przy Politechnice Poznańskiej to uczestnikami naszych rajdów mogą być także studenci pozostałych uczelni jak również i absolwenci, a nawet ludzie, którzy ze studiami nigdy nic wspólnego nie mieli.

Nie jestem jeszcze studentką/studentem. Czy mimo to mogę jechać z wami na rajd?

Jak najbardziej możesz! „Halny” stawia na młodość, więc jeśli już w szkole średniej wykazujesz zainteresowanie górami to tylko przyklasnąć! Wystarczy, że masz skończone 18 lat.

Skończyłam/em już studia. Czy mimo to mogę jechać z wami na rajd?

Oczywiście, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszych wyjazdach. Z pewnością nie będziesz jedyną osobą już po studiach, więc bez obaw.

Czy pies z Gorzowa może jechać na rajd? Czy zwierzę udomowione i pod opieką ludzką, a pochodzące z innej miejscowości, może jechać z wami w góry?

Jak najbardziej. Zdarzało się już, że pies był najdzielniejszym uczestnikiem trasy (Rajd „Śnieżny” 2007) i doskonale radził sobie z trudnymi warunkami pogodowymi. Jedynym problemem może być to, iż niektóre schroniska nie życzą sobie obecności zwierząt. Sprawa rozstrzygana indywidualnie.

Czy na rajdy z wami mogą jechać osoby bez doświadczenia w turystyce górskiej?

Tak, trasy są przystosowane do każdej osoby, zarówno tej doświadczonej w wędrówce górskiej jak i początkującej. Warto jednak poinformować o tym fakcie organizatora rajdu w momencie zapisów.

Czy na rajdach potrzebne jest dodatkowe wyposażenie w postaci czekanu, raków, uprzęży, butli czy namiotu?

Nie, nocleg w namiocie przewidziany jest tylko czasami na rajdach majowych, poza tym nocujemy zawsze w schroniskach. Czekan raki itp. nie należy do podstawowego wyposażenia uczestnika halniackiego wyjazdu. Więcej odnośnie tego co zabrać na rajd znajdziesz pod tym linkiem.

W jakie miejsca odbywają się rajdy? Ile w roku takich imprez organizujecie?

Nasz bieżący „rozkład jazdy” znaleźć można na „Stronie Głównej” oraz w „Klubowym kalendarzu”. W czasie roku akademickiego organizujemy 6 głównych rajdów („Październikowy”, „Na przekór”, „Śnieżny”, „Przebiśniegowy”, „Sudety” oraz „Ten trzeci”). Poza wyżej wymienionymi organizujemy też kilka mniejszych imprez takich jak: Rajd „Absolwenta” (koniec stycznia), Rajd „Challenge” (koniec lutego), „Rowerowe Powitanie Wiosny” (wiadomo który miesiąc :)) czy Rajd „W nieznane” (czerwiec, organizacja wspólnie z OM PTTK). W czasie rajdów wędrujemy szlakami polskich, słowackich i czeskich gór. Dokładne miejsce wyjazdu ustalane jest przez Zarząd na podstawie tego w jakim rejonie dawno Halniacy nie byli.

Ile osób średnio wybiera się na Wasze rajdy?

Oczywiście trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Największym „wzięciem” cieszą się rajdy w długie weekendy (czyli „Na przekór” oraz „Ten trzeci”). Bardzo często listę uczestników zamykamy wówczas na około 100 osobach, a chętnych bywa więcej. Na pozostałych rajdach spotkać można od 50 do 80 uczestników, zatem z pewnością znajdziesz na naszym wyjeździe pokrewną duszę!!

Jaki jest koszt wyjazdów? Co składa się na końcową cenę?

Wyjazdy z założenia mają być na „studencką kieszeń” i tak też staramy się je organizować. Zazwyczaj cena trasy 3-dniowej nie przekracza 120zł, a 2-dniowej 100zł. Cena wyjazdu obejmuje: dojazd i powrót (bilet grupowy PKP), nocleg, znaczek rajdowy, koszt informatorka, śpiewniczek.

Czy rajd „Absolwenta” jest tylko i wyłącznie dla absolwentów?

Oczywiście, że nie. Nazwa związana jest z terminem tego wyjazdu (przełom stycznia i lutego), który sprawia, że w wyjeździe uczestniczą zazwyczaj jedynie absolwenci, gdyż studenci są właśnie pochłonięci sesją. Jeśli masz czas i ochotę, a egzaminy przełożyłeś/aś sobie na sesję poprawkową to zapraszamy do ślizgania się na biegówkach wraz z AKG „Halny”.

Czy w rajdzie „Challenge” może wziąć udział każdy?

Oczywiście tak, ale trzeba podejść do tematu z rozsądkiem, gdyż trasy na tymże rajdzie są dłuższe, niż na innych rajdach i trzeba się liczyć z większym wysiłkiem, kończeniem trasy w nocy, jak również utrudnionymi warunkami na szlakach (rajd jest organizowany w lutym).


Członkostwo

  • Jak stać się członkiem klubu?

Nie można tak po prostu zapisać się do naszego Klubu. W ciągu roku przyjmujemy kilkanaście osób, które zasilają nasze szeregi w wyniku zorganizowania jednego z naszych sześciu głównych rajdów. Wobec tego należy najpierw pojechać z nami kilka razy w góry (jako członek-sympatyk). Następnie, jeśli zarząd uzna, że jesteś dobrym kandydatem na organizatora i członka AKG „Halny” oraz przede wszystkim jeśli wyrazisz chęć do działania to dostaniesz ambitne zadanie zorganizowania jednego z naszych wyjazdów. Na mecie rajdu przedstawiciel zarządu wręczy Ci klubową blachę – znak przynależności do naszej organizacji. Od tej pory stajesz się jednym z nas 🙂

  • Co daje członkostwo w Klubie?

Przede wszystkim masz pierwszeństwo przy zapisach na wszelkiego typu imprezy organizowane przez AKG „Halny”. Są to między innymi rajdy, letnie wyprawy, sylwester klubowy, kursy itp. Poza tym po opłaceniu składki członkowskiej przysługuje Ci 10% zniżki na rajdy organizowane przez AKG „Halny” oraz możliwość darmowego korzystania z klubowej wypożyczalni i klubowej biblioteczki.

  • Ile wynosi składka członkowska?

Składka członkowska to 20zł/rok dla studentów i 30zł/rok dla tych po studiach.


Wypożyczalnia

  • Jaki sprzęt znajduje się w Waszej wypożyczalni?

W wypożyczalni prowadzonej przez AKG „Halny” znaleźć można: raki, czekany, uprzęże, kaski, palniki, namioty (dwie ostatnie pozycje tylko dla członków Klubu). Poza tym dysponujemy mapami i przewodnikami, a także aktualną prasą górsko-podróżniczą (np. „npm”, „National Geographic Traveler”).

  • Jaki jest koszt wypożyczenia sprzętu?

Jeśli jesteś studentem/ką Politechniki Poznańskiej, to wypożyczalnia stoi dla Ciebie otworem. Jeśli nie dysponujesz legitymacją studencką PP (jeszcze, bądź już nie) lub jesteś studentem/ką innej uczelni, to skontaktuj się z zarządem Klubu. Wypożyczamy na pełne tygodnie we wtorki między 19:00 a 20:00 w siedzibie Klubu.

  • Na czym polega pobieranie kaucji?

W związku z nieprzyjemną sytuacją, jaka zaistniała w maju 2007 roku (kradzież klubowego sprzętu), postanowiliśmy zwiększyć środki ostrożności przy wypożyczaniu sprzętu. Wobec tego, oprócz spisywania danych z dowodu osobistego zaczęliśmy również pobierać kaucję od każdej sztuki pożyczanego sprzętu. Kaucja jest oczywiście zwracana przy oddaniu sprzętu. W przypadku większych wypożyczeń wysokość kaucji może być ustalona indywidualnie.



Slajdy

  • Jak często organizujecie pokazy slajdów?

Pokazy slajdów są organizowane co tydzień w czwartek o godzinie 19.30 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej w sali C-10. Pokazy nie odbywają się tylko w tygodniach kiedy jest organizowany rajd.

  • Co trzeba zrobić, żeby zorganizować pokaz zdjęć ze swojej wyprawy?

Jeżeli wybrałeś/aś się w jakieś ciekawe miejsce i chcesz się podzielić swoimi opowieściami, zdjęciami, jak również wskazówkami dla przyszłych podróżników wystarczy skontaktować się z jednym z członków zarządu, a on/ona postara się o znalezienie jakiegoś wolnego czwartkowego terminu. Oczywiście zdjęcia muszą prezentować odpowiednio wysoki poziom.

  • Czy mogę przygotować pokaz slajdów ze swojej podróży nie będąc członkiem Klubu? Do kogo mam się zgłosić?

Oczywiście, że tak. Każdy kto chciałby pokazać zdjęcia ze swoich wypraw jest mile widziany i może o tym napisać do któregoś z członków zarządu.


Akcja „Lato”

  • Jakiego rodzaju wyjazdy organizujecie w ramach Akcji „Lato”?

Z racji profilu naszego Klubu są to głównie wyjazdy w góry. Oczywiście zazwyczaj góry na naszym kontynencie, choć mamy na koncie kilka wypraw do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Zazwyczaj organizujemy 3-4 wyprawy w czasie wakacji (lipiec-wrzesień). W każdej z nich udział bierze kilkanaście osób. Nierzadko udaje nam się załatwić dofinansowanie wyjazdu – np. od rektora Politechniki.

  • Czy jeżeli nie jestem członkiem waszego klubu to mogę brać udział w wyjazdach organizowanych w ramach Akcji „Lato”?

Jak najbardziej. Mimo, że wyjazdy w ramach Akcji „Lato” są skierowane przede wszystkim do Halniaków, to kilka miejsc dla ludzi spoza Klubu zawsze się znajdzie 😉 Wobec tego serdecznie zapraszamy!