40 lat minęło…

Podobno czas płynie szybko, gdy spędzamy go mile.


„Halnemu” stuknęła czterdziestka! Prawdopodobnie najbardziej ekspresowe 40 lat w historii świata. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że zdążyliśmy zorganizować dobre dwie setki rajdów wszelakiej maści, dziesiątki prelekcji podróżniczych, wyprodukować tysiące rajdowych znaczków, rozdać kartony klubowych „blach”, schodzić polskie góry wzdłuż i wszerz ( dziwne, że jeszcze wystają ponad poziom morza!) i odwiedzić wszystkie kontynenty? Wywołać stosy zdjęć, wziąć udział w licznych festiwalach, współpracować z tłumem wspaniałych ludzi, udowodnić, że żaden sport nam nie straszny? Pływać, wspinać się, przebijać dętki, biegać, skakać, fruwać, zjeżdżać… Rwać struny, łamać gryfy, zdzierać gardła wciąż od nowa i… nie zestarzeć się wcale? Tak, to było ekspresowe 40 lat 🙂


Wszystkim Halniakom, niezależnie od stażu, dziękujemy za zaangażowanie i serce włożone w tworzenie tej historii. Bez Waszej żądzy przygód, odrobiny wariactwa i niesamowitej zdolności zawiązywania przyjaźni to po prostu nie byłoby możliwe.

Dziś śpiewamy Klubowi „100 lat”, a przed Wami chylimy czoła i… mamy nadzieję zobaczyć Was wszystkich już za miesiąc podczas Obchodów Czterdziestolecia.


   Zarząd, zachwycony byciem częścią tak odlotowej grupy

Halniacy, poprzez ten formularz ( https://docs.google.com/forms/d/16KIEKAIjxwwZqaVj9mzROwS5f5wng7qh4p4mrYVVqdo/viewform ) możecie zgłosić chęć uczestnictwa w: wyjazdowym spotkaniu w Zaniemyślu, koncercie zespołu „Na Bani”, kursie pierwszej pomocy i decoupage oraz zawodach wspinaczkowych, jak również wyrazić chęć zakupu nowej edycji śpiewniczka. W razie pytań nie krępujcie się dzwonić – cały zarząd ( telefony i maile na stronie ) wierci się niespokojnie, czekając niecierpliwie na Wasze zgłoszenia;)

Prezentujemy Wam także mały wybór zdjęć autorstwa Mateusza – mamy nadzieję, że wielu z Was się na nim odnajdzie 🙂

Plakat 40lecie

Dla spragnionych detali:


5 maja 2014 19:30 s. C4 Centrum Wykładowo – Konferencyjne PP

1. Uroczyste otwarcie obchodów

2. Szalone lata 80., Rajdy Śnieżne i Akcje Lato – opowieść o Halnym takim, jakim go pamiętają Maciej Płocki ( w klubie od 1980 r., prezes AKG „Halny”), Janusz Dębski ( „Śnieżny rekordzista”) i Krzysztof Ziętek ( pełnomocnik Akcji Lato AKG „Halny”)


6 maja 2014

1.  Ścianka Wspinaczkowa Krajalnia 19:00 Zmagania grupy kilkunastu śmiałków o tytuł Najlepszego Klubowego Wspinacza 2014

2. 19:00 Sala C4 Centrum Wykładowo – Konferencyjne PP Pokaz slajdów „Halny w Rumunii”.

1. Halniackie wędrówki po Rumunii 1983-2013

Autor: Włodzimierz Kruszwicki, wiceprezes Halnego, pasjonat rumuńskich Karpatów.

2. Przez Karpaty na rowerze.

Krótka relacja z 3-tygodniowej wyprawy rowerowej do Rumunii z 2011 roku, podczas której czterokrotnie przekraczałem łuk Karpat z południa na północ i z powrotem – trzy razy przez górskie przełęcze (1150 m npm, 2145 m npm – Urdele, 2034 m npm – Trasa Transfogaraska) i raz przełomem rzeki Jiu.

Autor: Radek Siekierzyński, Prezes Halnego w latach 1993-1995, Honorowy Członek AKG Halny, członek AKTR Cyklista, miłośnik Karpat, ze szczególnym uwzględnieniem tych rumuńskich.

3. Akcja Lato w górach Rumunii w latach 2004 – 2013

Autor: Michał Pilc, członek zwyczajny AKG Halny od 2005 roku, miłośnik górskich wędrówek, wakacji pod namiotem w nieznanych zakątkach Rumunii, fotograf amator, autor licznych galerii zdjęć z klubowych rajdów i z wypraw górskich.


7. maja 2014 19:30 Sala C4 Centrum Wykładowo – Konferencyjne PP

Prelekcja podróżnicza: Anna Baran

„Nazywam się Anna Baran. Mam 24 lata i pochodzę ze Szczyrku, studiuję w Krakowie. Siódmego maja w Poznaniu opowiem o moich podróżach rowerowych. O tym, jak dwa lata temu spędziłam sama trzy miesiące w drodze na Nordkapp, czyli najdalszą Północ Europy. Opowiem jak się przygotowywałam i jak przeżywałam pierwszą rowerową podróż, o przygodach, które mnie spotkały. I o tym, jak pielgrzymuje się na rowerach, czyli o zeszłorocznej wyprawie przez Syberię nad Bajkał w 24-osobowej grupie. Myślę, że historie dość ciekawe,a zdjęcia całkiem ładne 🙂 Zapraszam Serdecznie”


8. maja 2014 19:30 Sala C4 Centrum Wykładowo – Konferencyjne PP

Prelekcja podróżnicza: Stefan Czerniecki „Śladem szeptu amazońskiego potoku”

„Spotkanie o puszczy, o Chavezie, o Indianach, o dziewiczym regionie Amazonas na południu Wenezueli, do którego wojsko od lat nie wpuszcza białego człowieka. A wszystko to z indiańską muzyką tle, filmami, zdjęciami oraz gawędą.

Stefan Czerniecki jest jednym z pierwszych białych i prawdopodobnie pierwszym Polakiem, któremu udało się otrzymać wojskowe pozwolenie na wpłynięcie do niedostępnego dla gringo regionu Amazonas na południu Wenezueli i wejść na tepui Duida znajdującego się w jego sercu. Autor podczas swojego show zdradza kulisy całej operacji. Oprócz zdjęć i barwnej opowieści wyświetla także film nakręcony podczas swojego spotkania z Indianami – jednymi mieszkańcami puszczy. <Śladem szeptu amazońskiego potoku> to zatem opowieść o dziewiczym odcinku Orinoko, tajemniczych tepui występujących w zakazanym i niedostępnym regionie Amazonas w południowej Wenezueli. To indiańskie legendy, wojskowe przeszukiwania, czy wreszcie ucieczka przed anakondą… Wyprawa została nominowana do tegorocznej prestiżowej nagrody podróżniczej Kolosy.”

Wyprawa eksploracyjna w trudno dostępny stan Amazonas na południu Wenezueli, niemal w całości pokryty lasami deszczowymi i poprzecinany gęstą siecią dopływów Orinoko. Od wielu lat niezwykle ściśle broniony przez wenezuelski reżim. Dzięki współpracy z lokalnymi przewodnikami indiańskimi po kilku dniach podróży łodzią w górę Orinoko, a następnie Rio Cunucunuma Czerniecki dotarł do skalnego tepui Cerro Duida, gigantycznego ostańca należącego do jednej z najstarszych formacji geologicznych na Ziemi, i wszedł na jego szczyt. Prawdopodobnie jako pierwszy Europejczyk od kilkunastu lat, od kiedy to teren ten jest regionem dziewiczym z surowym zakazem wstępu białym.”Śladem szeptu amazońskiego potoku” to nie tylko zapierająca dech w piersi przyroda, ale także zła sława działających tu karteli narkotykowych, przemytników złota i cyny, obozów kolumbijskiej partyzantki oraz czyhającej gdzieś w ciemnościach anakondy.


9. maja 2014 19:00 ODK 'Pod Lipami’ KONCERT 'Na Bani’

Darmowe wejściówki do odbioru w klubie oraz podczas trwania obchodów u członków zarządu. Pierwszeństwo mają rzecz jasna członkowie AKG „Halny”, jednakże serdecznie zapraszamy również naszych sympatyków!


10 maja 2014 OPERACJA ZANIEMYŚL

Klubowy wyjazd do Zaniemyśla, obchody na mniej poważnie, spotkania po latach, sama radość

TRASA ROWEROWA

Miejsce zbiórki Głuszyna koło remizy strażackiej.

Wyjazd o 9:00

W Kórniku nad jeziorem  30 min postój. Obok ( oznaczona na mapie ) jest Tawerna-dają jeść 🙂

Wariant 1 – max ilość tras leśnych i polnych

Prowadzenie Bartek Syk Tel 885 800 812

Link na wersję desktop http://www.gpsies.com/map.do?fileId=cadjiqvmoiymepyk&authkey=5E05D1EA0E317293EAE7848691686FC63CC28994F9751A84

Link na urządzenia mobilne http://m.gpsies.com/map.do?fileId=cadjiqvmoiymepyk&authkey=5E05D1EA0E317293EAE7848691686FC63CC28994F9751A84

Wariant 2 – asfaltowy z nutką lasu

Prowadzenie: dla niezależnych, którzy poprowadzą się sami

Link do wersji desktop http://www.gpsies.com/map.do?fileId=qgimxjijiflvrqts&authkey=83150475DD1A51502F9A9C4771D2E291691F706C5CE43BCE

Link na urządzenia mobilne http://m.gpsies.com/map.do?fileId=qgimxjijiflvrqts&authkey=83150475DD1A51502F9A9C4771D2E291691F706C5CE43BCE

12:00 Przyjazd członków AKG „Halny” do Zaniemyśla, zakwaterowanie, pierwsze radości i wiele powitań

13:00 – 15:00 Obiad, po obiedzie czas na leniwą sjestę i znalezienie wszystkich znajomych

15:00 – 18:00 Ruszamy się! czyli śladami wiceprezesa w dzicz.

Dla dzieci mała niespodzianka na terenie ośrodka

18:00 – … Ognisko z kiełbaskami, „40 gitar na 40 lecie” czyli wielkie granie do kiełbaski, gdy emocje sięgną zenitu – licytacja rzeczy mniej lub bardziej praktycznych, poważnych, zabawnych, czasem zupełnie absurdalnych.


11 maja OPERACJA ZANIEMYŚL CD

9:30  Śniadanie

12:00 Kurs pierwszej pomocy

14:00 Kurs decoupage

Na miejscu do wglądu Kroniki AKG „Halny”, a do nabycia okolicznościowe gadżety

Cieszymy się sobą, jeziorem i piękną pogodą do 18:00, kiedy to musimy opuścić ośrodek.

Korona gór polskich

28 szczytów, nieomal odpowiadających spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny, w wyniku czego nie uwzględniono najwyższych szczytów Gór Bialskich i Gór Złotych.

Koncepcja została przedstawiona w 1997 roku przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w czasopiśmie „Poznaj swój kraj”.
Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.
Ogłaszając ideę KGP, redakcji „Poznaj swój kraj” chodziło nie tylko o odciążenie najpopularniejszych gór na czele z Tatrami i spopularyzowanie wielu innych, atrakcyjnych, lecz nieznanych pasm, ale także o dogłębne poznanie tych rejonów kraju, z ich historią, przyrodą, geologiczną przeszłością i współczesną kulturą. Zachęcając wszystkich do zdobywania KGP – co czynić można w dowolnym czasie i w dowolny sposób (pieszo, na rowerze, czy na nartach) – redakcja prowadząca klub Zdobywców (publikuje w każdym wydaniu „Poznaj swój kraj” materiały klubowe) organizuje wzorcowe wyprawy na poszczególne szczyty (do końca 2009 r. było ich 21), zapewnia swym członkom – prenumeratorom miesięcznika m.in. zniżkowe (30%) noclegi w obiektach rekomendowanych.

W styczniu 2011 r. na liście członków Klubu Zdobywców znalazły się nazwiska ok. 8800 członków, spośród których ponad 600 szczyci się już godnością Zdobywcy KGP, nadawaną po udokumentowaniu wszystkich wejść przez Lożę Zdobywców KGP.

Za realizację Korony Gór Polski i prowadzenie klubu jej zdobywców redakcja „Poznaj swój kraj” otrzymała specjalne wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie im. Mieczysława Orłowicza na najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne promujące polską turystykę krajową w 2007 roku.