Kazachstan i Kirgistan samotrzeć

Wspaniałe krajobrazy? Są! Piękne tajemnicze góry i kaniony? Są! Bezkresne stepy? Są! Niezwykłe jeziora? Są! Koloryt kulturowy? Jest! Wspaniali ludzie? Są! Te rzeczy i coś więcej znaleźliśmy w Kazachstanie i Kirgistanie. Historia, polityka, gospodarka, zwyczaje i duchowość przedstawione przez ludzi napotkanych na naszej drodze, tworzą nieco odmienny obraz rzeczywistości.
Na fotografiach zobaczycie dwóch podróżników, lecz była z nami jeszcze mała towarzyszka skryta bezpiecznie pod sercem Moniki…
I tak samotrzeć włóczyliśmy się. Autostop, namiot, wędrówki po odludziach i mówienie tak przygodzie pukającej każdego ranka do drzwi.

Pokaz poprowadzą Sławek i Monika Pela z Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu! 🙂

Data: 13.06.2019
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe, ul. Piotrowo 2)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Rowerem dookoła Annapury

16 osób , 16 rowerów 🙂
450 km,
11500m przewyższeń z głównym „celem” przełęczy Thorong La na wysokości 5416m.
Różne emocje od szczęścia, zachwytu do strachu, niepewności.
Cudowne widoki, cudowne wspomnienia.
Podróż życia.
Ciężko to wytłumaczyć w paru słowach.
To trzeba przeżyć samemu.Pokaz poprowadzi Gizela Rakowska.

https://www.facebook.com/gisportg/

www.gisport.pl

 

Data: 30.05.2019
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe, ul. Piotrowo 2)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Barwy Ekwadoru – lama, poncho i wulkany

Najdłuższa wspinaczka od środka Ziemi? Tylko wulkan Chimborazo. Papaja, „chodzące markety” i kolorowe jarmarki? Witajcie ekwadorskie uliczki. 3 w 1 i bynajmniej nie kawa w saszetce? Lama, alpaka tudzież wikunia.

Poznajmy nieco Barwy Ekwadoru. Ludzi w purpurowych ponchach i… kaloszach. Andyjskie podjazdy i zjazdy – znad Oceanu pod szczyty w godzinę. Huśtawkę na zboczu wulkanów. Rozlewające się malowniczo kilkudziesięciokilometrowe Quito. Złośliwe, nie zezwalające na swój ogląd wulkany.

Przyjrzymy się nieco bliżej Mitad del Mundo, hiszpańskiemu Środkowi Świata i geografii tego kraju. Odwiedzimy urokliwy Cajas National Park, udamy się w poszukiwaniu ośnieżonego wulkanu do Sangay National Park. Ukradkiem spojrzymy z teleobiektywem na twarze, na prace, na codzienność miejscowych. Porównamy soczystość pitahai z soczystością papai. Poszwędamy po malowniczych uliczkach śródgórskich mieścin. Dowiemy się, który z braci Humboldt nadał centralnej magistrali nazwę Aleja Wulkanów. Na koniec zasmakujemy nieco gazu łzawiącego.

Pokaz poprowadzi Paweł Szuszkiewicz.

Data: 4.04.2019
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe, ul. Piotrowo 2)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Gdzie halny zamienia się w monsun, czyli z gór na Wschód

A może by tak zakupić bilet w jedną stronę, spakować plecak, wziąć aparat i wylądować na obcym kontynencie prawie 10 tys. km od domu? Czemu nie! Kto chętny, niech wskakuje na pokład w najbliższy czwartkowy wieczór! Lecimy!

Opowiem o: samotnej podróży przez kraje Azji Południowo- Wschodniej, perypetiach podróżniczych, ludziach i ich kulturze, moich sposobach na niskobudżetowe podróżowanie oraz wiele, wiele więcej! Między innymi:
• Będziemy przemieszczać się autostopem, jachtostopem i rowerem, by dotrzeć do ukrytych lagun i rajskich plaży,
• spędzimy kilka nocy w dżungli w towarzystwie małp
• będziemy mieszkać z lokalsami i poznawać ich kulturę
• skosztujemy lokalnych potraw
• odwiedzimy grupy etniczne
• powitamy brytyjską Royal Family
• skonfrontujemy się z rygorystycznymi zakazami nowoczesnego Singapuru
• poznamy czarną stronę pięknej, turystycznej Tajlandii.

Pokaz poprowadzi Agata Gabryś!

Data: 14.03.2019
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe, ul. Piotrowo 2, 61-138 Poznań)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Z kaskiem i przyborami do rysowania – skuterem w Alpy (pod Alpy) :)

Kiedy w 2014 r. kupiłam skuter, już od dawna marzyłam, żeby jeździć tą maszyną. Jednak nie przypuszczałam, że tak mnie to wciągnie. Nauczyłam się sama na niej jeździć i zaczęłam eksplorować na nim Wielkopolskę. W 2017 pojechałam pierwszy raz skuterem z Poznania do Warszawy i z powrotem. Od jakiegoś czasu marzyła mi się dalsza podróż maszyną, np. do Portugalii. Z perspektywy czasu widzę, że tego by skuter raczej nie wytrzymał… A ja miałam przed sobą spore zadanie zebrania środków na taki wyjazd, wydawało się to rozłożone na lata…

W 2018, nie chciałam już tylko jechać do Warszawy do rodziny, chciałam pojechać dalej w trasę. Tak wpadłam na pomysł, żeby pojechać do Pragi. A na mapie zobaczyłam, że z Pragi do Alp Austriackich jest „tylko” jakieś 400 km. I tak stwierdziłam, że skoro byłam w stanie przejechać jednego dnia 300 km w jedną stronę, to te paręset kilometrów więcej też się uda… i tak zaczęłam planować wycieczkę skuterem w Alpy. Przejechałam na skuterze centralną i południową Polskę (rejon Karkonoszy), Czechy, Austrię od granicy czesko-austriackiej do małej wioski 50 km od Salzburga. Stamtąd przez Vöcklabruck i Attersee do Linzu i Wiednia.

Jazda skuterem wymaga uważności, więc mijane krajobrazy pozostają w pamięci, nie przesypia się ich jak w pociągu… A napotkane sytuacje, z racji nietypowego środka transportu są również nietypowe. Ludzie, których spotkałam też pozostaną w mojej pamięci, przeżyłam w drodze i „na przystankach” mnóstwo pięknych chwil, samej i z innymi.

A dlaczego z przyborami do rysowania? Dlatego że, oprócz tego, że pasjami uwielbiam jeździć na skuterze, to również maluję i rysuję. W drodze miałam okazję też trochę sobie poszkicować…

Pokaz poprowadzi Irena Kolbuszewska!

Data: 7.03.2019
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe, ul. Piotrowo 2, 61-138 Poznań)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Kazbek i Elbrus – cała prawda o Kaukaskich Gigantach

Kazbek (5047 m) to trzecia co do wysokości, ale zdecydowanie najpopularniejsza, góra Gruzji. Elbrus (5642 m) to najwyższy szczyt Rosji i Kaukazu, a dla większości również – najwyższy szczyt Europy i jeden ze szczytów Korony Ziemi. Obie góry są wulkanami. O obu mówi się, że nie są trudne. Obie za cel swoich wypraw obierają w ostatnich latach w szczególności Polacy. Obie zabrały życie wielu naszym rodakom. Kazbek przyciąga niezwykłą magią i tajemniczością, a Elbrus … no kto nie chciałby stanąć na dachu Europy?

Podczas tego spotkania dowiecie się jak zorganizować wyprawę na Kazbek i Elbrus tak, aby pozostała ona na zawsze najlepszą przygodą w waszym życiu. Dostaniecie konkretne rady: kiedy pojechać, jaki sprzęt zabrać, gdzie spać, jak wybrać dobre ubezpieczenie? Dowiecie się która droga jest najłatwiejsza, w których butach odmrozicie sobie nogi, gdzie można kupić gaz do kuchenek turystycznych i jak przekroczyć granicę Gruzji z Rosją. Współprowadzącym mojego pokazu będzie Nika Gomiashvili – jeden z najbardziej znanych gruzińskich przewodników wysokogórskich. Nika zdradzi Wam czy można wciąż zachwycać się widokami ze szczytu Kazbeku jeśli było się tam już sto razy, a także doradzi Wam co zrobić, aby podczas wyprawy wysokogórskiej nie dostać choroby wysokościowej i poleci najlepsze gruzińskie lekarstwo na tą dolegliwość. Ale opowiemy Wam dużo więcej. Opowiemy Wam historie zabawne i również takie, które nie pozwolą Wam spokojnie spać w nocy. A wszystkie z Kazbekiem i Elbrusem w tle oczywiście.

Pokaz poprowadzą Ewa Stachura i Nika Gomiashvili!

Data: 17.01.2019
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe, ul. Piotrowo 2, 61-138 Poznań)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!