Rosyjskie opowieści, czyli na tropie lata za kołem podbiegunowym

Zapraszamy na pierwszy w tym roku akademickim pokaz slajdów! O życiu za kołem podbiegunowym opowie Kasia Augustyn.Od naszej prelegentki:
Jak żyje się w największym mieście świata, położonym za Kołem Podbiegunowym? Jak wygląda lato na dalekiej rosyjskiej północy? Jak funkcjonować podczas dnia polarnego, gdy słońce przez dobę nie chowa się za horyzont? O swoich przygodach podczas wyprawy przez Półwysep Kolski i Republikę Karelii opowie Kasia Augustyn, która wraz z mężem i 8-letnim synem przemierzyła samolotem, pociągiem, promem, samochodem i rowerem blisko 8000 kilometrów. Kasia spróbuje Was przekonać, że nic nie dorównuje rosyjskiej gościnności, że kultura i folklor Rosji potrafią zachwycić, jeśli tylko odważycie się na wyjazd na wschód, a w bezkresnej tundrze można się zakochać.

 

Data: 25.10.2018
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe)
ul. Piotrowo 2
61-138 Poznań

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Z prądem Rio Napo

Opowieść o tym, jak dwoje nieznajomych kupiło małą canoe od szamana z plemienia Kichwa i udało się na spływ jednym z głównych dopływów Amazonki, rio Napo. Tragi-komiczne anegdoty o dzisiejszych Indianach, którzy radzą sobie z zachodnimi wpływami, mieszając światy duchów i biznesu w egzotyczny koktajl, o potomkach ostatnich kanibali z rodu Siekoya oraz o amazońskim przemyśle naftowym i jego skutkach.

Data: 17.05.2018
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Jednak nie zamiorzli! – Bike Jamboree

Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach?

“Jednak nie zamiorzli!” to spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali “z dziadkiem mrozem w sakwach”. To spotkanie z prawdziwą, ścinającą krew w żyłach zimą i gorącą przyjaźnią.

Trzy dziewczyny, dwóch chłopaków, pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W niecały najbardziej świąteczny miesiąc w roku – grudzień – przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej – zamknięci za drutem kolczastym – spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018. rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie.
Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Data: 10.05.2018
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe)

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Syberia – podróż w nieznane?!

Zapraszamy na pokaz slajdów z dzikiej Syberii! Pokaz poprowadzi nasza Halniaczka, Marysia Kurasz i Andrzej Ziółkowski!

 

Data: 23.11.2017
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe)

 

„ Syberia … to niezbadana do końca ziemia, to kawał świata gdzie rządzą się jeszcze prawa natury. I albo wyjdziesz z tajgi mocny jak stal, albo złamany – niczego pośredniego tu nie ma. Jedno jest jednak pewne – z Syberii wrócisz inny..”

Słowa Romualda Koperskiego idealnie opisują bezkresne tereny tego wciąż dzikiego regionu świata.

Zapraszamy w fotograficzną podróż po południowych krańcach Syberii. To opowieść o magii dzikich gór, surowości życia w Rosyjskim Ałtaju, sile przetrwania i o walce ze słabościami. To jedno z tych miejsc na świecie, gdzie czas się zatrzymuje, kontakt z cywilizacją jest mocno ograniczony, a człowiek koncentruje się na pierwotnych potrzebach.To tam rozpoczynamy dzień herbatą ze świeżo zerwanych, aromatycznych ziół, zalanych podgrzaną nad ogniskiem wodą. To tam, wędrując po bezludnych regionach Ałtaju, możemy spotkać stado dzikich konii, pasące się marały lub szukające pożywienia niedźwiedzie. Pragnąc odpowiedzi na nurtujące nas pytania, szukając ukojenia i uleczenia możemy się również udać do lokalnego szamana. Wybierając się na Syberię uczymy się pokory wobec natury, która mimo swego piękna pokazuje również czasem to mniej przyjazne oblicze.

 

Marysia Kurasz

Halniaczka z krwi i kości,uzależniona od podróży, gór i adrenaliny ze szczególną słabością do rosyjskich i postradzieckich regionów świata, od których zaczynała swą podróżniczą przygodę. Co roku organizuje wyprawy górskie i trampingowe w różne rejony świata skupiając się na odkrywaniu tych mniej znanych i popularnych zakątków globu. Syberię odkryła dzięki Andrzejowi Ziółkowskiemu i zakochała się od pierwszego wejrzenia, co poskutkowało planowaniem kolejnych wspólnych wypraw na bezkresy Syberii oraz w regiony Kamczatki.

Andrzej Ziółkowski

Od wielu lat próbuje dotrzeć w najdziksze miejsca naszej planety. Zagląda tam, gdzie nie dotarła cywilizacja – kajakiem, pontonem, konno… jak się da. Przemierzał góry, nie tylko europejskie oraz miał szczęście spływać rzekami Laponii, Patagonii, Syberii, Alaski, Afryki. Spenetrował kajakiem kilka fiordów norweskich i magiczne jezioro Bajkał. Udało mu się „pokonać” rzeki Egingoł i Selengę, pierwszy raz łącząc „kajakowo” jezioro Chubsugoł w Mongolii z Bajkałem.

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Skąd brać pieniądze na podróżowanie?

Skąd brać pieniądze na podróżowanie? Na to pytanie odpowie Bernadetta „Bebe” Baran, autorka książki „100 pomysłów na podróżowanie”.

Data: 20.04.2017
Godzina: 19.30
Miejsce: CW1 (Centrum Wykładowe, Piotrowo)

– Jak znaleźć finansowanie na wyprawę?
– Gdzie i jak zdobyć sponsora podróży?
– Jak przygotować skutecznie kampanię crowdfundingową ?
– Czym są granty i jak można je zdobyć?
– Jak zarabiać w trakcie podróży?
– Jak korzystać z nowoczesnych form zarabiania pieniędzy w podróży?

Na to i wiele innych pytań odpowie Bebe, którą już gościliśmy niespełna rok temu. Kto nie miał okazji wtedy jej posłuchać, będzie mógł to zrobić już w najbliższy czwartek!

Więcej o prelegentce:

Bebe- podróżuje od 4 lat i do tej pory udało jej się odwiedzić 31 krajów oraz objechać naszą piękną Polskę wzdłuż i wszerz – wszystko tanim kosztem. Jak mówi „Dzięki podróżowaniu moje życie zupełnie się odmieniło, ja sama stałam się bardziej otwarta, ufna ludziom, wyzbyłam się wielu stereotypów, zaczęłam przełamywać swoje słabości, a także uświadomiłam sobie, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia i nie potrzeba wiele, aby je odnaleźć. Podróże kształcą i są źródłem niesamowitych doświadczeń, ale także stawiają nas w obliczu różnych wyzwań”. W ubiegłym roku wydała samodzielnie książkę „100 pomysłów na podróżowanie ” aby inspirować innych ludzi do podróżowania. Od stycznia 2016 poprowadziła porad 60 warsztatów o podróżowaniu w 14 miastach Polski. Nadal podróżuje i nie przestaje szukać pomysłów na tanie podróże.

Zapraszamy serdecznie!

Świat kowbojów, czyli zachód USA

Serdecznie zapraszamy na kolejny pokaz slajdów, tym razem ze Stanów Zjednoczonych! Zdjęcia zaprezentuje Maciej Perz.

Data: 09.03.2017
Godzina: 19.30
Sala: CW1 (Centrum Wykładowe)

Od Autora:
Trzy lata temu jako student miałem okazję uczestniczyć w programie Work and Travel. Przez 3 miesiące mieszkałem w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu. Następnie zwiedzałem zachód USA, byłem między innymi w Kalifornii, Utah, Nevadzie, Wyoming. Podczas podróży udało się zwiedzić łącznie w 8 parków narodowych m.in. Yosemite, Death Valey, Yellowstone.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie zwierzęta nie boją się ludzi w Wielkim Kanionie, dlaczego rzeka Colorado zmienia kolory, której przyprawy jest najwięcej w Dolinie Śmierci oraz jak pachnie Yellowstone to zapraszamy serdecznie!

 
Wstęp wolny!